Ürünler

Sürüngen BilgiLeopard gecko

Terraryum:

Leopard Geckolar ne kadar gececil canlılar olsalar bile ışık alan bir terraryuma ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden cam terraryumlar tercih edilir. Tek yaşadıklarından dolayı çok büyük bir yaşam alanına ihtiyaç duymazlar. Yetişkin bir Leopard Gecko için ideal terraryum boyutları 30x50x30’dur.

Leopard Geckolar yaşam alanını benimseyen canlılardır. Bir veya daha fazla canlı bir arada bakılmamalıdır.

Leopard Gecko Terraryumları için ihtiyaç Duyulan Materyaller:

-Isıtıcı Pad (termostatlı)

-Termometre

- 2 adet saklanma kabı

- Su kabı

-Kalsiyum Kabı

- Kalsiyum (d3’lü) ve Vitamin ( KESİNLİKLE) bunlar olmazsa olmaz şeylerdir. Canlılarınız bu iki ek besin olmazlarsa gelişimlerini sağlayamazlar. Bilindik markaları tercih etmeniz önerilir.

Leopard Gecko Artı (+) Yönleri

• Çok masrafsızlardır

• Kolay kolay hasta olmazlar

• Zararsızlardır. Size zarar veremezler

• Ses yapmazlar

• Tüy dökmezler

• Beslemesi eğlencelidir.

• Bir terraryum bakmanız için yeterlidir. Balık gibidir ama izlemesi daha eğlencelidir.

• Elinize alabilirsiniz

• Çocuklar için sorumluluk ve araştırma duygularını kazanacakları bir hobi olabilir

• Çok fazla renk mutasyona sahiptir ve bilimsel arka planı vardır.

 

 

Beslenme :

Leopard Geckolar insectivores’lardır. Yani sadece böcek yerler. Meyve değil, sebze değil, et değil. Sadece Böcek yerler. Leopard Geckolar aslına bakarsanız çok yönlü ama sadece canlı yemlerle beslenen canlılardır. Beslenmeye gelince ne bulurlarsa yeme taraftarı olmalarına rağmen diyetlerinde sebze veya meyve bulunmamaktadır. Çoğu Leopard Gecko yem seçici değildir. Bu yüzden çoğu insan onları bolca vitaminle beslemeyi severler böylece canlıları daha ışıltılı renklere ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip olur. Bunun yanında vitaminlerle beslenen canlı çok daha hızlı bir şekilde yetişkinliğe girer.

Beslemede kullanılacak Yemler:

• Un kurdu

• Morio kurdu

• Cırcır

• Dubia

En az 3 çeşit yem ile beslemeniz canlı için en iyisi olacaktır. Dubia + un veya morio kurdu ve cırcır önerilir.

 

Üretim

Leopard Geckolar en kolay üretilen sürüngenlerden biri olacak anılırlar nedeni ise:

• Uzun bir üretim sezonları vardır.

• Üretim için özel bir ekipmana gerek yoktur.

• Doğan yavrular özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar.

• Senede 8-16 yumurta atarlar.

 

Daha fazla bilgi için watsaptan yada aşagıdaki linkden bulabilirsiniz

 

http://leopardgeckotr.com/blog/Anasayfa

 
 

 Sakallı Ejder 

Sakallı ejder alırken  dikkat etmeniz gerekn bir kaç tane husus vardır. Alacağınız canlının kuruğunun yay şeklinde yukarıya doğru kalkık olmasına (kuyruğunun kopuk olmamasına dikkat edin). Kafasının dik gözlerinin parlak olmasına ve tırnaklarının kırık olmamasına dikkat edin. Eğer ilk defa besleyecekseniz yetişkin bir canlı almayı tercih edin çünkü sakallı ejderlerin yavruları kolaylıkla strese girerler. ömürleri ortalama 10 yıldır uzunlukları 50-60 cm arası olur

Teraryum 

Sakallı ejderler Zamanlarının çoğunu çalılık ve ağaçlarda geçiriler ve sık sık kayalıklara yaslanırlar. Yetişkin bir sakallı ejder için en uygun teraryum ölçüleri 140 x 45 x 45 şeklindedir. Minimum teraryum ölçüleri ise 75 x 45 x 35 şeklindedir Sakallı ejderler Çok sıcak dönemlerde  çoğunlukla yer altına gömülürler.Bu nedenle teraryumlara daha çok kayalı çöl teması verilmesi daha doğru olur. taban malzemesi olarak peçete kagıt daha sağlıklı olur Sakallı ejderler çoğu sürüngenler gibi genellikle kayaların veya yaprakların üzerindeki damla halindeki suları içmeyi severler bu nedenle teraryumunuzu ara sıra spreyleyebilirsiniz. Veya su kabıda kullanabilirsiniz.

Isı Nem Ve Işık

Sıcaklık sakallı ejderler  için önemli bir faktördür. 35-40 derece sıcaklık sever  ısıtıcı ve uvb lamba olmaz ise olmazlarıdır günde 12 saat yanmalıdır

Beslenme 

               Bearded-Dragon-Eating-Cricket-600x450-1-v1.jpg

Sakallı ejderler Etobur ve Otobur özelliğini taşır. Yavru iken et ağırlıklı bir diet uygulanırken erişkinlikten itibaren sebze ağırlıklı bir diet uygulanmalıdır. Verilen yemler ufak parçalar halinde (serçe parmağınızın tırnağı kadar) olmalıdır.

Dubia, unkurdu, çekirge gibi böceklerle beslenilebilir. Besinlerin labaratuar üretimi olmasına dikkat ediniz. Doğadan yakaladığınız besinlerin parazit taşıma olasılığı yüksektir. Besinleri servis etmeden önce kalsiyum d3 içeren maddelere bulandırılıp servis edilmesi canlının sindirimini kolaylaştıracaktır.

Sebze olarak turp, bezelye, havuç (nadiren), mantar, elma, kivi, muz, haşlanmış pirinç, mısır(Nadiren) verilebilir..

1 Teraryum 2 Ejder

Birden fazla ejder beslemek istiyorsanız en fazla 1 tane erkek olmasına dikkat ediniz. Ve canlıların hemen hemen aynı boyutlarda olmasına özen gösteriniz. Ejderler tehtit altında iken vücut büyüklüklerini kullanarak savunmaya geçtiği için aynı boyutlarda canlı almanız daha az stresli ve kavgalı bir yaşam sunacaktır. .

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BİZLERE WATSAPTAN ULAŞABİLİRSİNİZ